Lidt idéer til efterårsferien
Mange har efterårsferie i oktober måned. Ugebladene Hjemmet og Familie Journalen (Illustreret Familiejournal) har idéer til, hvad man kan lave.

Foto: Colourbox.dk
Udgivet 07. oktober 2025
Faktisk spurgte Hjemmet i 1966 ”Hvad skal vi lave i efterårsferien?” – og kom selv med forskellige bud: sætte drager op, besøge Danmarks Akvarium (nu videreført som Den Blå Planet), gå på museum eller finde dyrespor i naturen. I 1978 lød det at ”Her er 16 festlige forslag til din fri-uge” – forslag til udflugter og aktiviteter i efterårsferien, som sikkert stadig kan inspirere her i 2025.
En af udflugterne kunne måske gå ud i naturen, hvor man – hvis man er heldig – kan komme ”Ind på livet af skovens dyr”. Hjemmet fortalte i 1967 om, hvilke dyr man kan se i skoven om efteråret.
Lidt at spise i efterårsferien
Mad skal der også til. Og ”Sådan kan børnene købe ind og lave mad til hele familien: idé til efterårsferien”. En madplan for en uge med opskrifter på f.eks. svensk pølseret, farsbrød med spaghetti, kylling med citronsmør og is med mandariner.
Og vi bliver lidt ved desserterne, men denne gang er det i Familie Journalen 1973, hvor ”Kirsten Hüttemeier foreslår: desserter, der sætter kulør på efterårsferien”.
Men før desserten skal der for det meste en hovedret til. Så er vi igen heldige, at ”Kirsten Hüttemeier foreslår: rar mad i efterårsferien”. I Familie Journalen anno 1966 gav Hüttemeier opskrifter på bl.a. vindampet forel med ærter og salat, sennepsstegte svinekoteletter samt vingelé og osso buco.
Med disse idéer vil vi hermed ønske god efterårsferie!
Om artiklerne
Artikler fra ugebladene Hjemmet og Familie Journal (Illustreret Familiejournal) fra perioden 1960-2000 er tilgængelige via Netpunkt, bibliotek.dk og dit biblioteks lokale CMS og sendes direkte til din mailboks.
Genbrug artiklen på dit biblioteks hjemmeside
I er velkomne til at bruge artiklerne fra Det Kgl. Biblioteks nyhedsbrev på egne hjemmesider m.v. med mindre andet er angivet.
OBS: Billeder er ikke til fri brug, med mindre det er angivet i et link under billedet.